Adalet Piyangosu bir gun sizede cikabilir !!

Degerli Arkadaslar

Sayin Ecevit , 1980 yilindan sonra , askeri idareye tek basina karsi cikabilme cesareti ve yurekliligini gosterebilmis bir siyasi kisiliktir.. Zaten bu tavirli davranislari ilerdeki yillarda onu iktidara kadar tasimistir.. Durust, saygin ve istikrarli bir kisilik sergilemistir..
Yargi mensuplari , o gunku siyasi iradenin gozune girip , daha yukari makamlara cikabilmek icin sn, Ecevit’e dogru ve guvenli yargilama hakkini vermedikleri gibi ustelik onun Hurriyetinide elinden almislardir..

O donemde yazmis oldugu yaziyi bir hatirlayalim..

“İnsanlar bir ölçüye kadar özgürlük kısıntılarına, baskıya zulme katlanabilirler; ama haksızlığa, adaletsizliğe katlanamazlar. En zayıf, en ürkek insan bile haksızlık, adaletsizlik karşısında tepki duyar ve tepkisini hiç beklenmedik biçimde ve ölçüde açığa vurabilir.

Toplumda huzur sağlamanın, insan ilişkilerini de yurttaş – devlet ilişkisini de sağlıklı ve düzgün yürütebilmenin başta gelen koşulu adalettir.

Adaletin dayanağı ise, yargı erkinin, yargı organlarının bağımsızlığıdır.

Yargı organları yeterince bağımsız değilse, yargıçlar yeterince güvenceden yoksunsa, mahkemelerin vereceği en adaletli kararlar bile inandırıcı olamaz; halk, adalet inancını, devlete güvenini yitirir.

Adalete inanç ve devlete güven sarsıldıkça da, hakkına razı olmayanlar artar, yargı organları dışında hak arama eğilimleri yaygınlaşır, toplumsal ilişkiler zedelenir ve en kötü anlamıyla anarşi ortaya çıkar. O durumda, anarşiyi önlemenin, koyu bir baskı rejimi kurmaktan başka çaresi görülemez olur ve demokratik hukuk devletinin yolu tıkanır.

Onun için, yargı erkinin bağımsızlığı, adaletin dayanağı olduğu kadar, demokrasinin de gereğidir.
Eğer Türkiye’de gerçek demokrasi amaçlanıyorsa, yargı erkinin bağımsızlığını ve yargıç güvencesini zedelemekten kaçınılmalıdır.”

Ayni Ecevit , Askerlerin yapmis oldugu bu anayasa ile iktidar oldugunda , Koalisyon hukumeti doneminde yarginin basina DSP milletvekillerini atadigi halde ne yazikki , yarginin bagimsizligi, yargicin ehil olmasi ile ilgili hic bir sey yapmamis ve o donemde yargiya kendi adamlarini yerlestirme savasini baslatarak ustelik adalet bakanlarini bile takip edememistir..

Her adalet bakani ve her mustesar yargiyi Babalarinin ciftligi yapma gayreti icinde olmus, o donemler Basbakan yardimcisi olan Kaytan biyikli bu ulkeye gelmis gecmis en Buyuk sahtekarlarindan biri olan Basbakan yardimcisida adalet kanaliyla buyuk haksizliklarin olmasini saglamistir..

Asker yargiyi bagimli hale getirmis , askeri siyasetcinin memuru haline getirecek yasayi yaparken, bu deli dumrullari birer tetikci gibi kullanmayi dusunmuslerdir ama bugun goruldugu gibi olay oyle bir terse donmusturki , sahibinin sesine gore hareket eden , bagimli ve ehil olmayan yargi sistemi bugun Askere dogru ve guvenli yargilama yapamamaktadir..

Askerlerimiz her hangi bir sucu oldugu icin degil, gozlerinin onunde bu tarz hukuksuzluklari gormemezlikten geldikleri icin yargilanmaktadir, insanlar bazen isledikleri suclardan dolayi degilde , yapmadiklari islemlerden dolayida yargilanir, ne yazikki ilahi adalet budur ve bu her kes icin gecerlidir, sivil toplumdada hepimizin dogru ve guvenli yargilama yapilmamasinda sucu vardir ve hepimiz bu suctan ama oyle ama boyle etkileniriz cozum sahsi sorunlari ortaya koymak yerine , dogru ve guvenli yargilamanin onunu acacak halkin bilinclendirilmesinden gecmektedir..

Siyasiler icinde ayni sey soz konusudur, her kimki yargi erkini bagimsiz ve ehil yapmaz onlarda bir gun aynen Ecevit gibi bu ulkede Adalet yokmu diye bar bar bagiracaklardir..

Ustelik Yargi erkinin sn, Basbakanimizin hem siyasi kimligini elinden alan, bazende bulundugu siyasi partileri keyfe keder kapatan yargiya karsi yapilacak en dogru olay ;

Hukuk egitim kalitesinden baslamak uzere refomlara baslayip 4+3=7 yillik hukuk egitimi saglayarak , ehil, ekonomik bagimsizligini verdigimiz , saydam , mufettis ve diger baskilardan uzak kalan yargiclarla dogru ve guvenli yargilamayi saglamak olmalidir…

Adalet her kes icin potansiyel tehlikedir..

Gecmiste nasil Basbakanlarimiz bu ulkede “Adalet yokmu ” diyerek asilmislar ve hapislerde surunmuslerdir, onlar yarginin ehil ve bagimsizligi icin mucadele etselerdi , yargic guvencesi saglanmis olsaydi, yargic sizi buraya atan irade sizin ceza almanizi istiyor demezdi …!!

Gecmisten ders alip , bu insanimiza Dogru ve guvenli yargilamayi saglamaliyiz !

Sevgi,saygi ve selam ile

Mujdat guler

8 thoughts to “Adalet Piyangosu bir gun sizede cikabilir !!”

  1. Geri bildirim: 늑대닷컴
  2. I like the valuable info you provide in your articles.
    I will bookmark your blog and check again here frequently.
    I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.