Serif Thomas Dart

Genç siyasi liderler’ programı kapsamında, 10 gündür ABD’deyim. Program çok yoğun ve Türkiye’den sekiz saat gerideyiz. Bu nedenle yazamadığım ve gündemi takip edemediğim günler oluyor sevgili okur.

Grubumuzda Türk gazeteci, politikacı ve işadamları var. ABD’nin farklı eyaletlerinde, farklı şehirlerini ziyaret edip politikacı, kanun yapıcı, kanun uygulayıcı, lobici, iş insanı, gazeteci gibi türlü meslekten insanla tanışıyoruz.

Bu buluşmalardan sanırım en ilginç şahsiyetlerden biri, Chicago’da tanıştığım şerif oldu.


Önce filmlerde gördüğümüz şerif kılığında dolaşmadığını söylemeliyim. Ayrıca genç, şişman değil ve yıldız takmıyor. Ancak şerif Thomas Dart’ın asıl farkı, tipi değil, yaptıkları...Buraların kralı


Dart, Los Angeles’tan sonra ülkenin en büyük emniyet teşkilatına sahip olan Cook County’nin şerifi. Illinois eyaletini Cook County dahil, tam 102 bölgeye ayrılmış. Fakat basta Chicago kenti ve sanayi bölgesi olmak üzere, en kalabalık şehirler Cook County’ye bağlı.


Şerif Dart, bu bölgenin emniyet müdürü sayılır. Yani buraların kralı sayılır. İster trafik, ister narkotik, ister cinayet olsun… Gözaltına alınanlar önce onun mekânında buyur ediliyor. Ayrıca zanlıların ilk duruşmaya çıktıkları yer ve devasa bir hapishane de emniyet teşkilatına bağlı, kocaman bir kompleksin içinde.


Hatta gecen yıla kadar burada infaz da yapılıyormuş. İdam cezası, gecen yıl kaldırılmış.

Benim suçlularım


Normalde şerifler, bizdeki gibi polis memurluğundan yükselir. Ancak Dart, eyalet savcısı olarak başladığı kariyerine Illinois eyalet senatörlüğüyle devam etmiş. 10 yıl politikadan sonra, sorunların ancak sahada çözüleceğine inandığı için emniyette çalışmaya başlamış.


Oysa bizde hep tersi olur. Kimse, politikacı koltuğuna oturduktan sonra kendi rızasıyla suçluların rehabilitasyonuna filan kendini adamaz! Bunu yapana ancak deli derler…


Thomas Dart, görevi o kadar sahiplenmiş ki ‘benim suçlularım, benim hamilelerim’ gibi cümleler kuruyor. Kadınlar hapishanesi için kreş açan da o, fuhuş sucuyla mücadele etmek için müthiş çözüm bulan da…

Öyle ki artık fuhuş nerdeyse suç olmaktan çıkmış. Yaptığı şey aslında çok basit: Fuhuş yapan kadınları, eski fahişelerle görüştürüyor. Bu kadınlara bizzat iş veren de o: Yılda 40 ila 50 bin dolar maaş ve sosyal güvence sağlayarak kendi gönüllü ordusunu kurmuş. Çoğunlukla da eski fahişelerin konuşması çok etkili oluyormuş.


Mesele sadece beyin yıkamaktan ibaret değil. Cinsel taciz ve tellalların işkencesinden kurtulmaları için bir seçenek sunmak… Ve her şeyden önemlisi, insana insan gibi davranmak

ŞİDDET EVDE YOK GİBİ


– Şerif Dart’a göre ABD’nin en sorunlu sistemi, kriminal adalet.


– Cook County hapishanesinde seri katiller de var, hafif suçlar işleyen de.


– 70’lerde 34 genç erkeği rastgele öldüren bir katil, burada idam edilmiş. 6 ay evvel kayıp cesetleri bulmuşlar. DNA analizleri yapılıyor ve çok yakında açıklanacak.


– Bölgede ev içi şiddet yok denecek kadar az, yüzde 5. Suçun yüzde 50’si uyuşturucu bağlantılı.


– Esrar kullanmak da hapisle sonuçlanıyor bu bölge yasalarına göre. Birkaç gram bulundurmaktan hapiste yatan 14 kişi var.


– Hapistekilerin yüzde 96’sı duruşmaların sonuçlanmasını bekliyor. Ama suçları belli, ayrıca hapishane nispeten ‘iyi’ olduğundan avukatlar müvekkillerinin burada kalması için davaları uzatıyor.


– Mahkûmları ‘boot camp’ denen kamplarda çalıştırıyorlar. Asker eğitimi gibi bir şey. Hem beceri öğretiyorlar, hem de güneş paneli kurmak gibi işlerde çalıştırıyorlar.

Mehves evin

6 thoughts to “Serif Thomas Dart”

  1. Geri bildirim: wegovy
  2. Geri bildirim: mp3 juices
  3. Geri bildirim: clicking here

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.