YoneticilerimizI disarda “VEZIR ” , Icerde “REZIL ” eden gercekler..!!

Dunyanin yonetimine gelen Turkler Nasil Basardi  !!!!

Ilk soz.. Bu yaziyi yurt disinda bulunan genclerimiz ve global dunyaya acilmak isteyen yoneticilerimiz dikkatli okusun, kendilerinde bu ozelliklerin gelismesine dikkat etsin, ancak tum bunlari yapsalarda bri seyi unutmasinlar, yazinin sonunda son sozu okumanizi rica ederim…!!

Bu bir arastirma yazisidir ve arastirmadan alintidir…!!

Son birkaç yıldır, büyük bir değişim, dikkat çeken bir gelişme yaşanıyor. Önce Muhtar Kent’in Coca Cola CEO’luğu, ardından PepsiCo, Pfizer, Roche, Unilever ve P&G’daki önemli terfiler, bu eğilimi destekliyor. Ardı ardına zirveye çıkan, global Türk yöneticilerin gücünü hangi özellikleri ortaya koyuyor?

16 Ağustos 2010

Peki, bu müthiş gelişmenin arkasında hangi etkenler, ne gibi liderlik özellikleri var? Global 50 listesine giren Türk yöneticileri öne çıkaran, dev şirketlerde zirveye taşıyan özellikler, kendileri ve onlara yakın çalışan yöneticilere sorularak ortaya kondu.*

1.İknada Güçlü ve Mücadeleci

“Muhtar’ın dünyanın her yerine uzanan, müthiş bir network’ü var. Ayrıca o network’ü hep canlı tutar. Herkesin doğum gününü bilir, bir yakını vefat edeni ziyaret eder, e-mail yollar, mektup yazar… Sosyal ve insani yanı çok güçlüdür. Önemli tecrübesi ve bilgi birikimi olduğu için, herkes tarafından saygı görür. Sözünün arkasında durur. Çok önemli bir ikna kabiliyeti vardır, mücadele eder, arkasını bırakmaz. İnsanlarla haşir neşirdir. Hem öğretir, hem geliştirir ve asla yılmaz…”

Bu sözler Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent’i 1980’lerden beri tanıyan eski patronu Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan’a ait. Özilhan, Kent’i Coca-Cola’nın zirvesine taşıyan liderlik özelliklerini böyle aktarıyor.

2. Hızlı Karar Alır, Güven Verir

Mey İçki Pazarlama Direktörü olan Çiçekten Becel, eski yöneticisi Kent’in nasıl bir lider olduğunu şu sözleriyle anlatıyor:

“Muhtar Bey ile 4 yıl Coca-Cola Türkiye ofisinde çalıştım. Kendisi beni Coca-Cola’da işe alan kişidir. İş başvurumu ona kişisel bir mektup yazarak yapmıştım. İnsan ilişkilerine çok önem verir. En önemlisi bunu sınıf, statü ayrımı yapmadan yapar. Yanında çalıştırdığı çaycının tüm ailesinin isimlerini ezbere bilir. Aynı zamanda iş yaptığı coğrafyadaki en etkili insanlarla uzun vadeli dostluklar kurar. Her zaman samimiyetini hissettirir. Söze ve taahhüdünü yerine getirmeye çok önem verir. Müthiş bir hafızası vardır, işini yarım yamalak yapan adamı bir saniye tutmaz. Çabuk karar alır, gerektiğinde risk almaktan çekinmez. En önemli özelliklerinden biri de dokunduğu herkese güven duygusu vermesidir.”

3. Sonuç Odaklı Liderlik

2010 yılında Global 50 Türk araştırmasında finans sektöründen isimlerin hızlı bir yükselişe geçtiğini görüyoruz. Bunlardan ilki listeye 4’üncü sıradan giren, Eylül 2010’da 12 milyar dolar piyasa değeri olan Western Union’un başkanlığını ve CEO’luğunu devralacak olan Hikmet Ersek…

Western Union’ın Yönetim Kurulu Başkanı Jack M. Greenberg, Ersek’in geniş global deneyiminin ve sonuç odaklı olmasının bu göreve getirilmesinde en önemli özellikleri olduğunu ifade ediyor.

4. Çok Yönlü ve Analitik

Finansın yükselen bir diğer ismi Ömer Aras ise Finansbank yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra NBG Grubu’nda yürütme kurulu üyeliği ve Grup CEO’luğu pozisyonlarını yürütüyor. 20 bin kişiyi aşkın bir grup ona bağlı. 20 yıldır Ömer Aras’la çalışan Finansbank Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Şahinbaş, Aras’ın akademisyen geçmişinin liderlik özelliklerine, iyi öğreticiliği kattığını ifade ediyor ve şöyle devam ediyor:

“Akademisyenliği, birlikte çalıştığı insanları bilgilendirme, yönlendirme ve yönetme anlamında ona çok yüksek katkılar sağlıyor. O, kolay iletişim kurabilen, çok yönlü, objektif, dinleyen, analitik, sadece etrafındaki iş arkadaşlarına değil tüm çalışanlara saygısı ve sevgisi olan bir yönetici. Ona ulaşmak son derece kolay. Çünkü, yatay iletişimi benimseyen bir yapısı var. İş ve özel yaşamı arasındaki köprüyü çok iyi kurmuş, dünyayı izleyen, yeniliklere açık bir yönetici.”

5. Doğru Kişiyle, Doğru Yerde

Şahinbaş, Aras’ın en çok sevdiği ve örnek almaya çalıştığı yönünün ise yaptığı her şeye inanarak sarılması olduğunu belirtiyor. “Bu özellik, beraberinde başarıyı da getiriyor” diyen Şahinbaş şöyle devam ediyor:

“İleriyi iyi analiz edebilen yapısının, özellikle bankacılık sektöründe risklerin minimize edilmesi ve fırsatların yakalanabilmesi adına bize çok şans verdiğini düşünüyorum. Bir yöneticinin en önemli özelliklerinden bir tanesi olduğuna inandığım, doğru kişi ile doğru işte çalışma ayrımını da çok iyi yapabilen bir yönetici. Kimden nerede daha iyi performans alabileceğini ve nasıl bir organizasyon kurması gerektiğini de çok iyi biliyor.”

6. Cesaret ve Derin Analiz

Global50 arasında ilaç sektörünü temsil eden yöneticiler arasında Pfizer kökenli iki isim var. Bunlardan Özer Baysal, Gelişen Pazarlar İş Birimi içinde Avrupa Gelişen Pazarlar Bölgesi Başkanı olarak görev yapıyor. Baysal, 30 ülkeden, 4 bin 400 Pfizer çalışanından ve 1,6 milyar dolar cirodan sorumlu.

Yerleşik Ürünler Japonya, Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda Bölge Başkanı olan Ahmet Göksun ise 2,3 milyar dolarlık ciroyu yönetiyor. Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan, 29 yıllık arkadaşları Özer Baysal ve Ahmet Göksun’u şöyle anlatıyor: “Benim gözümde, Ahmet Bey’in öne çıkan liderlik özelliği sonsuz enerjisi ve cesaretidir. Özer Bey’in ise olayları ve konuları derinlemesine analiz etme becerisi, hepimize örnek olan lider özelliğidir.”

7. Karizmanın Gücü

Roche CEMAI (Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan) Bölgesi Başkanı ve Roche Global E7 Projesi Lideri Tuygan Göker’le çalışmış herkesin, onun liderliği hakkında söylediği ilk söz “karizmatik” olduğu. Göker de global büyük bir şirkette üst düzey yönetici olmak isteyenlerin öncelikle karizmatik olmaları gerektiğini düşünüyor ve devam ediyor: “Lider her ortamda, özellikle politik ve ekonomik zorlukların yaşandığı dönemlerde çıkış yollarını aramalı. Her şeyden önce, hissedarların yatırım değerini muhafaza etmeye ve artırmaya çalışmalı.”

8. Kapılar Açık, Yönetim Çok Sesli

Global 50 listesinin 7’nci sırasında yer alan İzzet Karaca, Türkiye’den Asya, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa’yı yönetiyor. Unilever gibi dev bir şirkette bu kadar bölgenin Karaca bağlı olmasının ardındaki liderlik özelliklerini Unilever Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Şenel Erim şöyle anlatıyor: “İzzet Bey’le 7 yıldır birlikte çalışıyoruz. Kendisi yönetimde çok sesliliğe inanan vizyoner bir liderdir. Motive eden, yol gösteren son derece pozitif bir kişiliğe sahip. Kapısı her zaman, herkese açık. Dolayısıyla kolay iletişim kurulan bir özelliği var. Sezgileri çok kuvvetli, rakamlarla arası çok iyi.”

9. Her Zaman Doğru Soruları Sorar

Gürcan Karakaş, yaklaşık 3 yıldır Bosch’ un Automotive Aftermarket işkolunda, bağımsız yenileme pazarı bölümünde, tüm dünyadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. 145 ülkeyi içine alan 60’ın üzerinde Bosch bölgesel kuruluşu Karakaş’a rapor veriyor. Karakaş, çalışma arkadaşları tarafından hayran olunan liderlerden biri. Onunla çok uzun yıllar birlikte çalışmış olan Bosch Orjinal Ekipman Ülke Satış Müdürü İlke Yalçındağ’ın Karakaş hakkında söylediği sözlerde de bu hayranlığın izlerini bulmak mümkün:

“Kendisi, birlikte çalıştığı kişileri geliştiren, çok zorlayan, aynı zamanda da motive eden ve bu üç unsuru da son derece ahenkli bir şekilde gerçekleştiren bir yöneticidir. Kendisini sürekli yenilediği için her zaman örnek olan, yeniliğe açık, gelişimi teşvik eden, hatalardan ders alan ve almayı öğreten bir lider. En olumsuz koşullarda dahi motivasyonu son derece yüksek olduğu için onun yanında bir çalışan, bir yönetici olarak kendinizi bırakmanız neredeyse imkansızdır.”

Yalçındağ, Gürcan Karakaş’a dair hatırladığı en önemli detayın ise onun her zaman doğru soruları sorabilme yeteneği olduğunu ifade ediyor. Yalçındağ, “Doğru soruları sormak bazen çözümün kendisidir. Gürcan Bey her zaman doğru soruları soran, vizyon geliştirebilen, kendini sürekli yenileyen, geliştiren ve değişim ışığında kendisi ile birlikte çalışanları da bu ahengin içine çeken bir yöneticidir” diye konuşuyor.

10. Dayanıklı ve Esnekler

Uzmanlar Türk yöneticilerin kriz yönetimindeki başarılarının onları global anlamda tercih edilir kıldığı konusunda hemfikir. HRM Yönetici Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka, “Türkiye’de yaşanan krizler, yöneticilerin değişen koşullara çabuk adapte olabilmesini gerektiriyor. İşte bu özellik, Türk yöneticilerin dünyada daha geniş bölgesel sorumluluklar alabilmesini sağlıyor. Ayrıca daha kolay risk alabiliyor, astları ile çok kuvvetli bağ kurabiliyor ve farklılık yönetimine de önem veriyorlar” diyor.

PepsiCo Asya, Ortadoğu, Afrika CEO’su Saad Abdul-Latif de, Ümran Beba’nın dayanıklı ve vizyoner duruşuna dikkat çekiyor ve devam ediyor: “Güneydoğu Avrupa Bölge Başkanı iken, bir yıl bile dolmadan, Asya Pasifik Bölgesi Başkanı olarak atanmasının nedeni, kriz döneminde Türkiye’de ve sorumlu olduğu tüm bölgede gösterdiği inanılmaz performanstır. O, işle ilgili zorluklara ve fırsatlara uzun vadeli bir vizyonla yaklaşan güçlü bir lider. Ümran’ın liderliği sayesinde Türkiye, geçtiğimiz yıl olağanüstü bir performans sergiledi. Şirketimizin en hızlı büyüyen bölgelerinden Asya Pasifik’i bu nedenle Ümran’a teslim ettik.”

11. Duygu ve Mantık İç İçe

Bir diğer dev P&G’nin global sorumluluk alan en üst düzey yöneticisi ise Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya, İsrail Bölge Başkan Yardımcılığı ve P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Saffet Karpat ise Türk yöneticileri global pazarda öne çıkaran, farklı kılan özellikleri şöyle dile getiriyor; “Uluslararası arenada öne çıkmamızı sağlayan en büyük özelliğimiz zengin bir kültürle yetişmiş olmamız. Ayrıca kimi zaman duygusal kimi zaman mantıksal hareket edebilme esnekliğine sahibiz.”

12. Büyük Resmi Görür, Motive Eder

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, geçen yıl Microsoft merkez ofisine atandı. 6 yıl içinde “Türkiye Bilişimle Kalkınıyor” vizyonuyla Microsoft Türkiye’nin yüzde 300 büyümesine liderlik eden Arkan, artık şirketin merkezinde, kurumsal müşterilerden sorumlu organizasyonda, dünya üretim ve kaynaklardan sorumlu genel müdür olarak görev yapıyor. Arkan’la 10 yılı aşkın bir süre hem Siemens hem Microsoft’ta birlikte çalışmış olan Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, Arkan’ı zirveye taşıyan özelliklerini şöyle anlatıyor: “Çağlayan Arkan, vizyon sahibi, her zaman büyük resmi gören, takımına, iş ortaklarına, sektöre yön gösteren bir liderdir. Takımını motive eder, prensip sahibi, heyecan dolu bir liderdir ve bundan dolayı ekibi onun için büyük bir zevkle çalışır. Dostluğu kalıcıdır, hiçbir zaman unutmaz, yıllar sonra ihtiyacı olanlara desteğini eksik etmez. Sözünün eridir, dediklerini önce kendisi uygular, sonra herkesten aynısını bekler. Bu özellikleri Çağlayan’ı başarılı ve sevilen bir lider yapmıştır.”

13. Olasılıkları Hızlı Analiz

Bilişim sektöründe global sorumluluk alan Oracle Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Lideri Gürhan Kalelioğlu’nun nasıl bir lider olduğunu ise yine Global 50 Türk listesinde yer alan bir diğer Oracle’lı Atilla Kıral şöyle ifade ediyor:

“12 yıl boyunca birlikte çalıştık. Gürhan’ın müthiş bir beyni vardır. En önemli özelliği tüm olasılıkları büyük bir hızla aynı anda değerlendirebilmesi ve doğru seçimi yapmasıdır.”

Global 50 Türk Listesi Nasıl Hazırlandı?

Global yönetim sahnesinde her geçen gün daha fazla Türk, üst düzey yönetim kademelerinde görev alıyor. Son yıllarda bu sürecin hızlandığına tanık oluyoruz. 2008 sonunda patlak veren global ekonomik kriz de Türk yöneticilere olan talebi artırdı. Dünyanın hızla değiştiği, riskleri yönetmenin çok daha zor hale geldiği bir ortamda krizlere, hızlı karar almaya alışkın ve bulunulan coğrafya itibarıyla çok farklı kültürlerin tüketim tercihlerini çok başarılı şekilde analiz edebilen Türk yöneticiler bugün çok daha fazla tercih edilir hale geldi. Capital Dergisi titiz bir araştırma sonucunda dünyanın en önemli şirketlerinde global anlamda en üst düzey pozisyonlara yükselen “Global 50 Türk”ü belirledi. Aslında sayı çok daha fazla. İletişime geçtiğimiz 50’den fazla uluslararası şirket, 200’e yakın üst düzey pozisyonda global sorumluluk alan yöneticinin ismini ve özgeçmişini Capital’le paylaştı. Capital, bu profesyoneller arasında öne çıkan en güçlü ilk 50 yöneticiyi sıraladı. Sıralama, görev aldıkları şirketin büyüklüğü ve bulunulan pozisyonun önemi göz önüne alınarak danışmanlar, iş dünyasının önemli isimlerinin önerileri doğrultusunda ve Capital tarafından yapıldı. Bu çalışma için dünyanın dört bir yanındaki şirketlerde çalışan Türk yöneticilerin özgeçmişleri, yönettikleri iş biriminin büyüklüğüne ait ulaşılabilin veriler bir araya getirilip, analiz edildi.

Türkler Neden Yükseliyor?

Krizlere Antrenmanlılar

Fortune Danışmanlık’tan Ayşen Arıduru, son yıllarda global anlamda Türk yöneticilere daha fazla iş fırsatı sunulmasının nedenlerini şöyle açıklıyor: “Dünyada, özellikle Avrupa’da bu kadar değişim ve küresel kriz ortamı yaşanırken ve birçok yapının kaldırabileceğinden çok hesaplanmamış riskler aldığı gözlenmekteyken, ülkemizde birden çok kriz ortamında kriz yönetimi yapmış yöneticilerimizin, diğer profesyonellere göre daha antrenmanlı olduklarına ilişkin algı oluştu.”

Sonuç Odaklı ve Hırslılar

My Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın, “Türkiye pazarının zor bir pazar olduğunu göz önünde bulundurursak, yurtdışı görevler için seçilen Türkler’in işlerinde gerçekten başarılı, sonuç odaklı ve hırslı olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca farklı kültürlerin hakim olduğu çalışma ortamlarında görev almak onların adaptasyon yönlerini de güçlendiriyor. Çalışma ortamında genel olarak iyi ilişkiler kuruyorlar ve özgüvenleri de oldukça yüksek” diyor.

Önce Hayal Etmek Gerekiyor

Ümran Beba / Pepsico Asya Pasifik Başkanı

Türkler’in Yolu Nasıl Açılır?

Global anlamda liderlik için öncelikle yurtdışında çalışmayı düşünmek, hayal etmek ve kabul etmek gerekiyor. Bizler ülkemizi çok seviyoruz ve her Akdeniz insanı gibi bağlılıklarımız var. Bunları bir süre kenara koyup bu tecrübeye evet diyebilirsek diğer yöneticilerin yolunun da açılacağına inanıyorum. Sonra yeni bir ülkenin kültürüne alışmak önem kazanıyor. Kültürü, dili, alışkanlıkları anlamak istemek birinci adım.

Türklüğün Fizibilitesi

Hem Avrupalı, hem Asyalı biraz da Ortadoğuluyuz. Bu özelliklere sahip çok fazla ülke insanı yok. Bu bize esneklik ve adapte olma gücü veriyor. Ekonomik iniş ve çıkışlar yasamış olmak da bize ayrı bir tecrübe sağlıyor. Biz bunları zaten yasamıştık diyoruz ve şaşırmıyoruz. Aksiyon alma süremiz daha hızlı oluyor. Dezavantaj olarak baktığımızda ise, Türkler iniş çıkışlara rağmen büyümeyi yaşamış yöneticiler. Bu kişilerin büyüme olmayan daha durağan ülkelerde zorlanma olasılıkları olabilir.

Son soz… Bunlarin hepsini basardiniz ve siz cok iyi bir yonetici oldunuz ama cevrenize baktiginizda layik oldugunuz makamlara gelemediginizi gorup, sonrasinda sakin olaki bana git isine be kardesim demeyin , cunku bizim insanimiz tek basina iyi bir oyuncudur bu oyuncunun basarili olmasi icin iyi takimlarda oynamasi gerekir.. Ne yazikki ulkemizde iyi oyuncularin takim icinde sans bulma sansi cok yuksek degildir, ise adam almak degil , adama is bulmak onemlidir, siyasete, kayit disina yakin olmadan , global yonetici degil, siyasetciyi , rusvetci burokrati , hakim abiyi, imari yuksek veren yerel yoneticiyi , vergi dairesinde isleri halleden denetciyi tanimayan iyi yonetici olamaz, is bitiren adam olacaksin derler, gerektiginde patronun icki arkadasi, gerektiginde ona tercumanlik yaparak ozel dostlar bulmaya calisacaksin, ne yazikki bizdeki patronlar isin adamini degil, kendi islerine gelen adami ararlar, iste o yuzden bu sartlarin hepsi gelismis bir elin parmaklarini gecmeyecek kadar olan Yerli global sirketlerimizde ve yurt disinda gereklidir…

O yuzden sakin bunlari yaptiginizda icerde vezir olacaginizi dusunmeyin hatta rezil bile olabilirsiniz, ama yurt disinda bunlari yaparsaniz kesinlikle Vezir olabilirsiniz, benden size 13.uncu tavsiye o yuzden arkadan gelenlerin sorun yasamamasi icin , iyi yoneticinin en iyi takimda oynayabilecegi liglerin gelismesine yani Demokrasinin, saydamligin gelismesine yatirim yapin,once Demokrasi nedir, saydamlik nedir, yargi bagimsizligi nedir siz ogrenin ve bunu gelismis ulkeler nasil gelistirmis zamanlarimizin bir kismini buna ayirin, ayirinki yarin siz Vezirlige disarlarda degil, kendi ulkenizde sahip olun.. Rezil olmamak , vezir olmak icin artik neler yapilir , biliyorsunuz. Hayirli olsun..

Sevgi, saygi ve selam ile

Mujdat guler

guler1@aol.com

77 thoughts to “YoneticilerimizI disarda “VEZIR ” , Icerde “REZIL ” eden gercekler..!!”

 1. Geri bildirim: what does bbw
 2. Geri bildirim: cartel oil
 3. Geri bildirim: slotjili
 4. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 5. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 6. It is very difficult to read other people’s e-mails on the computer without knowing the password. But even though Gmail has high security, people know how to secretly hack into Gmail account. We will share some articles about cracking Gmail, hacking any Gmail account secretly without knowing a word.

 7. Keep up the fantastic piece of work, I read few content on this web site and I believe that your web site is real interesting and has lots of wonderful info .

 8. hello!,I like your writing so a lot! share we keep in touch more approximately your article on AOL? I require a specialist on this house to unravel my problem. May be that’s you! Looking forward to look you.

 9. Hi there, I discovered your site by means of Google even as searching for a similar subject, your site came up, it appears to be like good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 10. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 11. Geri bildirim: link
 12. What Is Aizen Power? Aizen Power is presented as a distinctive dietary supplement with a singular focus on addressing the root cause of smaller phalluses

 13. Howdy very nice web site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds also…I’m satisfied to find a lot of helpful info right here within the submit, we’d like work out extra strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 14. You completed a number of good points there. I did a search on the subject and found mainly people will consent with your blog.

 15. Geri bildirim: Stay in Singapore
 16. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my website =). We could have a link exchange arrangement between us!

 17. I?¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this info So i am glad to express that I’ve a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot undoubtedly will make certain to don?¦t disregard this web site and give it a glance regularly.

 18. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 19. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful job on this topic!

 20. I just couldn’t depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts

 21. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 22. My partner and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 23. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 24. Helpful info. Lucky me I found your web site accidentally, and I’m shocked why this twist of fate did not happened in advance! I bookmarked it.

 25. I just couldn’t depart your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

 26. I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 27. I really like your writing style, excellent info, regards for putting up :D. “If a cluttered desk is the sign of a cluttered mind, what is the significance of a clean desk” by Laurence J. Peter.

 28. Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 29. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 30. I intended to create you one little bit of note so as to give thanks once again about the splendid principles you have shown here. It was so shockingly open-handed of you to provide unreservedly all that many people could possibly have offered for sale for an ebook in making some dough on their own, and in particular considering that you might have done it if you ever considered necessary. Those creative ideas likewise worked like the great way to be sure that many people have the identical dream really like my personal own to figure out much more around this issue. I think there are many more pleasurable occasions in the future for individuals that read through your site.

 31. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Many thanks!

 32. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 33. An fascinating dialogue is worth comment. I feel that you must write more on this topic, it might not be a taboo topic but usually individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 34. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! “A human being has a natural desire to have more of a good thing than he needs.” by Mark Twain.

 35. Very well written article. It will be useful to anybody who employess it, as well as yours truly :). Keep up the good work – looking forward to more posts.

 36. It is really a great and useful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 37. Simply want to say your article is as astounding. The clearness for your put up is simply excellent and i can assume you’re knowledgeable in this subject. Well along with your permission let me to seize your RSS feed to keep updated with imminent post. Thanks one million and please carry on the gratifying work.

 38. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 39. Lottery Defeater Software: What is it? Lottery Defeater Software is a completely automated plug-and-play lottery-winning software. The Lottery Defeater software was developed by Kenneth.

 40. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 41. Geri bildirim: fear of god essentials
 42. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 43. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 44. Hola! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to say keep up the good job!

 45. I have read some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a fantastic informative web site.

 46. Thanks, I have just been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I have discovered so far. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the source?

 47. I keep listening to the news lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.