Sanayi olmedi, inovasyona ve teknolojiye dayali sanayi’ye gecildi !!

Zaman zaman bakıyorum sanayi deyince hafife alıyorlar. Hatta bazen ‘onun dönemi geçti’ şeklinde konuşanlar görüyorum ve hayret ediyorum.  O bakımdan sanayiye biz muhakkak önem vermek durumundayız. Muhakkak sanayiye önem verirken de teknolojiyi üreterek, bilimi üreterek, teknolojiyi, ürettiğimizi biz dışarı transfer edecek şekilde sanayiye muhakkak önem vermemiz gerekmektedir. Gerçek reel sektör bir sanayidir, bir de tarımdır.

——————
Bazen ‘Sanayi öldü’ diyorlar. Sanayi ölmüyor aslında, o işi yapan insanın zihni ölüyor. O aslında günün dışında kalmış, hala babasının, dedesinin, amcasının yaptığı sanayi şeklini aynı şekilde yapmaya devam ediyor. Kendi ölüyor ondan sonra da ‘sektörüm öldü’ diyor. Aslında sektör ölmüyor.  O zaman yapacağınız şey şu; tabii ki teknoloji ağırlıklı, yüksek teknolojiye, inovasyona, yeni buluşlara önem veren bir sanayiye geçmemiz gerekir bizim. 
Silikon Vadisi’ni ben daha evvel görmüştüm. Niçin o zaman bu sefer özellikle gitmek istedim? Yeni sanayinin, yeni faaliyet alanlarının hangi istikamette geliştiğini Türk gençliğine, Türk halkına, Türk sanayicisine gösterebilmek ve bu uğurda yeni bir uyanış, bilinçlenme katkısı yapabilir miyim diye gittim oraya.

                                                         —————————- 

Şimdi size soruyorum, cebinizde veya çantanızda taşıdığınız iPhone veya iPad’ler, bunlar sanayi mi değil mi? Gittiğinizde bakıyorsunuz ortada bir tane fabrika yok ama 2 bin tane mühendis var. Google’a bakıyorsunuz, ortada bir tane benzin, mazot görmüyorsunuz, ama 3 bin tane orada mühendis çalışıyor. İşte bundan sonra bu şekilde sanayinin kayması gerekir. Adı yine sanayi olur, teknoloji olur, başka şey olabilir ama bizim bu yüksek teknolojiye dayalı bu alana atlamamız lazım.

                                                —————————————–

Son 1-2 yıl içinde en çok konuşulan konular girişimcilik, inovasyon ve Ar-Ge oldu. Herkes bunun farkına varmaya başladı. Üniversiteler yavaş yavaş kendine gelmeye başladı. Şu anda 40′a yakın teknopark bulunuyor. Bunların 30-35′inin çok aktif. Yeni teşvikler hep bunları destekleyecek yöndedir ve muhakkak bunun neticesi de yakında alınacaktır.
Bugün hala çok gerideyiz. Bütün başarılarımızla övünebiliriz ama o sayfayı kapatıp başka bir sayfaya baktığımızda bizim ihracatımızın içinde yüksek teknoloji ürünün payı yüzde kaç dediğimizde, o zaman şöyle başımızı önümüze eğeriz. Dolayısıyla bu payları artırmak için, Türkiye’de kullandığımız yüksek teknolojiye dayalı ürünleri kendi ürünlerimiz haline getirebilmemiz için sanayicilerimize düşen görev, bu alanda daha çok teşvik, daha çok bu alana yönelmek, belki klasik sanayiyi devam ettirirken bir de ona paralel geleceğin sanayisine veya geleceğin iş alanlarına teknoloji ağırlıklı yatırımlar yapmak olacaktır.

Abdullah Gül
Cumhurbaşkanı.

23 thoughts to “Sanayi olmedi, inovasyona ve teknolojiye dayali sanayi’ye gecildi !!”

  1. Geri bildirim: gox scooters
  2. Geri bildirim: zweefparasol 400
  3. Geri bildirim: wonder bar mushroom
  4. Geri bildirim: Brown Heroin
  5. Geri bildirim: bonanza178
  6. Geri bildirim: Engineering
  7. Geri bildirim: lasik
  8. Geri bildirim: 220.lv
  9. Geri bildirim: โคเวย์

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.