Bir cocuk daga cikiyorsa hepimizin payi var !!!

‘SİSTEMİN MAĞDURU, MAHKUMU VE MECBURU OLDUK’
“Yükümüzün çok çok büyük olduğunu biliyorum. Sadece polisle çözülmeyecek bir sorun olduğunu da biliyorum. Güvenlikçi yaklaşımlarıyla bu işin çözülmeyeceğini en iyi bilenlerden biriyim. 20 yıl istihbaratçı olarak görev yaptım. Hasan Cemal’in ‘Barışa Emanet Olun’ kitabını okuduktan sonra arkasına, son fotoğraflar bölümüne şerh düşmüştüm. ‘Haklısın ama biz çok küçüktük, biz o zamanki sistemin hem mağduru, hem mahkumu hem mecburu olmuştuk. İnşallah bundan sonrası el birliğiyle bu hale getirdiğimiz, farkında olarak ya da olmayarak bu hale getirdiğimiz bu sıkıntılardan el birliğiyle çıkmaya çalışırız. “


‘ÖLEN TERÖRİSTE AĞLAMIYORSANIZ İNSAN DEĞİLSİNİZ’
Daha önce bir konferansta yaptığı bir konuşmaya da değinen Güven, o anısını şöyle anlattı:


“Konferans esnasında salondakilerin büyük ünlemlerle bakmasına sebep olan bir cümle kurdum. Biraz eleştirildim ama ‘dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz’ demiştim. Ama eline silah almış çoluk çocuk demeden insan katleden canavarlaşmış bir teröristi de entegre edemiyorsanız devlet değilsiniz. Ben bu iki duygu arasında gidip geliyorum. Benim yitik evladım dağa çıkmış keşke ulaşabilseydim, keşke ben ona normal bir hayat sunabilseydim. Keşke onun terörize olmasına mani olabilseydim diye ağlarım. Ağlarım yani her teröriste de içim ezilir. Bu Diyarbakır’ın kaderi olmamalı; gözyaşı, kan… bu coğrafya o kadar güzel insan yetiştirmiş ki. Fakat şimdi canavarlar üretiyoruz. Niye ? denetimsizlikten, kontrolsüzlükten, insana ulaşamadığımızdan, insan odaklı hizmet üretemediğimizden. Başka bir şey değil yani.”


‘BİR ÇOCUK DAĞA ÇIKIYORSA HEPİMİZİN PAYI VAR’
Uzun konuşmasında özeleştiri yapmaya devam eden Güven, gözaltına alınan veya dağa çıkan bazı çocukların özgeçmişini de okuduğunu söyledi. Güven, bu konuda da şunları söyledi:


“Nasıl özeleştiri yapmayız. Benim karakoldaki memurumun kötü davranmasıyla, benim kontrollerimde yaptığım bir aşırı güçten ötürü zaten sosyal yaşamda tutunamamış bir çocuk… ben yüzlerce özgeçmiş raporu okudum. İstihbarattaydım. Bu çocuklar yazmış, ‘ulusal kurtuluş savaşımıza katkıda bulunmak istiyorum’ en son cümleyi . ‘Evladım yaşın kaç ?… ‘12. Babam işsiz, annemi dövüyor.’ Sosyal çevre berbat. Okula güç yettiremiyorum. İşte adam sosyal yaşam savaşını devam ettiremiyor. ‘Ben savaşacağım’ diyor. Bundan ne anlamamız lazım. Çocuk kaçıyor işte. Bulunduğu yerden kaçıyor. Bunun kaçma sebeplerinden biri bensem diğeri de sizsiniz. Bu toplumda mutlaka bir sıkıntı var demektir. Bunu ortaya da koymazsak nasıl çözeceğiz ? Tabi ki konuşacağız. Çünkü kaybettiğimiz insan. Patır patır insan ölüyor şurada. Her birinin hayalleri var, aşkı var, sevgilisi var. İnsanları öldürüyoruz, hayallerini öldürüyoruz, yüreklerine kin koyuyoruz. ”


Güven, açıklamalarında, geçmişte yapamadığı için hayıflandığı bir örneği de verdi:


‘KAPISINI KIRDIĞIMIZ DEĞİL DE, KAPISINI ÇALDIĞIMIZ MI BİZİ ÖLDÜRECEK’
“Bir zamanlar demiştim; bana beş kişilik bir ekip verin, ben çocuğu dağda olan annelere gidip ulaşayım. ‘Seni öldürürler’ dediler. Ya dedim; kapısını kırarak girdiğimiz insan öldürmüyor da, kapısını çalarak girdiğimiz insan mı öldürecek yani. Bırakın onu yapsınlar hiç olmazsa desinler ki, bu adam bunu yapmaya geldi, sizde bunu yaptınız yani. Keşke o zaman yapabilseydik bunları. Bu kadar geç kalmasaydık. İnsanımıza bu kadar geç ulaşmasaydık. Bu kadar acıdan sonra yapmasaydık bu işleri. Tamam, acı çektik. Ama habire yeni acılarla da sürdüremeyiz bu işi. Yeni acılar yeni acıları doğuracak. Yeni kinleri getirecek. Yeter. Burada hep beraber yeni bir dünya kuralım diye varız.”

Diyarbakir Emniyet Muduru 

Recep  Guven ..

17 thoughts to “Bir cocuk daga cikiyorsa hepimizin payi var !!!”

 1. Geri bildirim: Residual income
 2. Geri bildirim: mushrooms on trees
 3. Geri bildirim: 다시보기
 4. Geri bildirim: EV Charger
 5. Наша бригада квалифицированных мастеров готова подать вам перспективные средства, которые не только обеспечат долговечную защиту от холодных воздействий, но и подарят вашему домашнему пространству трендовый вид.
  Мы работаем с последними материалами, обеспечивая прочный время службы и отличные результаты. Изолирование наружных поверхностей – это не только экономия энергии на огреве, но и ухаживание о природной среде. Сберегательные методы, каковые мы производим, способствуют не только вашему, но и сохранению природной среды.
  Самое главное: Утепление и облицовка фасада цена у нас стартует всего от 1250 рублей за квадратный метр! Это бюджетное решение, которое переделает ваш хаус в настоящий уютный локал с небольшими издержками.
  Наши произведения – это не только теплоизоляция, это постройка пространства, в где каждый член преломляет ваш особенный образ. Мы рассмотрим все ваши потребности, чтобы воплотить ваш дом еще еще больше теплым и привлекательным.
  Подробнее на http://ppu-prof.ru/
  Не откладывайте занятия о своем жилище на потом! Обращайтесь к спецам, и мы сделаем ваш домик не только комфортнее, но и моднее. Заинтересовались? Подробнее о наших предложениях вы можете узнать на официальном сайте. Добро пожаловать в сферу уюта и уровня.

 6. Geri bildirim: walmart cornhole boards
 7. Geri bildirim: ks quik
 8. PBN sites
  We shall generate a web of privately-owned blog network sites!

  Merits of our self-owned blog network:

  WE DO everything SO THAT GOOGLE doesn’t grasp THAT this is A private blog network!!!

  1- We buy web domains from various registrars

  2- The principal site is hosted on a VPS server (VPS is fast hosting)

  3- The rest of the sites are on various hostings

  4- We allocate a unique Google ID to each site with verification in Google Search Console.

  5- We create websites on WP, we don’t utilize plugins with assistance from which malware penetrate and through which pages on your websites are generated.

  6- We don’t reiterate templates and employ only unique text and pictures

  We never work with website design; the client, if desired, can then edit the websites to suit his wishes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.