Sosyal yardimlarla sosyal devlet olabildikmi ?

Degerli Arkadaslar
Akp ‘nin 12 yillik iktidarinda basarili olduklari ve basaramadiklarini bu blogta bir kac yazida isledik…
Mukemmel yaptigi bir cok is nedeniyle halk tarafindan 9 kere secim kazanmasina neden olacak yaptigi bir cok yararli isler vardir ama sosyal yardimlar, hazine ve orman arazileri ulufeleri , sermayeye verdigi ozellestirmeler vd ulufeler iktidar olmasindada onemli katkisi oldugu kesindir burada bugun sosyal yardimlari isleyecegiz.. 
Turkiye gelir adaletini , yargi adaletini saglayamadigi icin insanlar fukuraliga itilmis vaziyette hukumetlerde gelir adaletini dagitamadigi insanlara sosyal yardimlar yaparak onlari siyasete oy vermeye mahkum ediyor, insanlar kendilerine devletin icinden gelen yardimda o Baba degisirse bizim yardimlar gelmez diye yardimi yapan iktidarlara onlarda oy yardimi yaptikca bu kisir donguden kurtulamayip sosyal yardima mahkum bir hayat yasamakta , ekonomiden hak ettigi gelir payini alamadigi icin fukuralasmaya devam etmektedir… 
Sosyal yardimlarin durumu asagida yer aliyor..
1.2 milyon kişiye: Yaşlılık aylığı bağlandı.
96 bin asker ailesine: Ayda 250 TL ödenek.
9 milyon kişiye: Sağlık primi ödemesi.
285 bin dul anneye: Ayda 250 TL destek.
1.7 milyon kişiye: Yardım kartı desteği.
600 bin engelliye: Engelli aylık maaşı.
18 bin sahipsiz kadına: Sığınma evi desteği.
Her ilde yoksul aileye: Ramazan ayı yardımı.
Her ilde yoksul aileye: Kurban Bayramı desteği.
Her ilde yoksul aileye: Kışlık kömür çuvalı.
Her yoksul aileye: Çocuk okutma desteği.
Bunlari bir tabloya koyarsak
3 milyondan fazla aile: Sosyal yardım alıyor.
2.5 milyondan fazla kişi: Düzenli yardım alıyor.
2 milyona yakın kişi: Geçici (süreli) yardım alıyor.
1 milyondan fazla kişi: Yaşlılık, engelli maaşı alıyor.
Neredeyse 18-20 milyona yakın kişi “yoksulluğundan-muhtaçlığından-garipliğinden” devlete ve sosyal yardım kurumları ile vakıflarına esir düşmüş durumda. Türkiye’de toplanan vergilerden yoksula, çaresize, muhtaca sunulan yardımın parasal tutarı yıllık 20 milyar TL’yi geçmiş durumda.
Bu insanlari bu hale dusurmek sistemin hatasidir.. Kayit disina mahkum olmus bir ekonomide, uyusturucu tacirleri ortada dolasir, bankalar, hazine kayit disina muhtac hale gelir..
Bir taraftan fuhusla, insan kacakciligi , uyusturucu ve silah ticareti ile organlari ile kayikci kavgasi yapan idareler diger taraftan bu yollarda elde edilen gelirleri varlik barisi yaparak bunlari borsalarda, emlakta ve bankalarda aklamaktadir..
Sosyal devlet olmanin yolu devleti ” Devlet Baba ” gibi gostererek onlara yardim etmek degil, onlari fukara duruma dusurmeyecek is ortamini , gelir adaletini saglayarak insanca yasamasini saglamaktir..

Sevgi , saygi ve selam ile
Mujdat guler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.