MIPIM 2017 ve Kentsel Dönüşüm

Bu yıl MIPIM’ de yine İstanbul olarak büyük bir çadır açtık. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Mehmet ÖZHASEKİ ve İstanbul Ticaret Odası başkanımız ile TOKİ başkanımız açılışı birlikte yaptılar.

Koca Türk pavyonuna gelen yabancılar parmakla gösterilecek kadar azdı. ‘Türkiye’ye yatırım yapın’ paneline değerli konuşmacılar geldi, orada da gelen yabancı hemen hemen yok gibiydi.

İyi ki de gelmediler. Çünkü daha çok siyaset konuşuldu, çok geride kalmış unutulması gereken konular konuşuldu ve siyaset Türkiye’nin önüne geçti..

Esasında önümüzde 8 milyonluk bir kentsel dönüşümle karşı karşıyayız. İçinde bulunduğumuz Nice, Cannes bölgesinde eski binalar tamamen korunmuş ve tarihin içinde yaşarken , yeşille mavinin ne güzel buluştuğunu , sahilin insanlara ait olduğunu  görüp onlardan etkilenmek gerekiyordu.

Dünya gayrimenkul ailesinin en önemli yüzlerinin olduğu bu fuarda biz kentsel dönüşüm gibi çok önemli bir projemizi tanıtamıyoruz, anlatamıyoruz. Türkiye’mize neden yatırım yapılır onu belirlememişiz. Ülkemizin yatırım ortamını, vergi avantajlarını, insanımızın misafirperverliğini, genç nüfusu, riskler olmasına rağmen onları ortadan kaldıracak yaptığımız hukuki, ticari avantajları ve teşvikleri, ülkemizde üretim ve hizmet yapan büyük markaları onların ağzından sunma imkânı dijital ortamda varken onu bile yapamıyoruz.

Kentsel dönüşümde dünyaya örnek olabilecek Antalya Kepez santral bölgesindeki mixed-use projedeki başarımızı bile tam anlamıyla anlatmada zorlanıyoruz. O proje için çok özel tanıtımlar yaparak tüm dünyaya, ülkemizdeki diğer belediyelere akıllı kent nedir, nasıl planlanır, nasıl gerçekleştirilir, belediyenin bu projelerdeki yapılanması nasıl olmalıdır, üniversite tezi gibi tüm sektör temsilcilerine gösterilmelidir.

Orada inanmış iki insan olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Menderes Türel ve Sampaş Başkanı Sn. Şekip Karakaya  projeye sahip çıkarak yöneticilerinde bu projeyi sahiplenmesini sağladılar.

MIPIM 2017 Müjdat Güler

Projede emeği geçen çok ustalar oldu. Hepsi inandı. Halkta inandı ve halkın tamamı ile anlaşıldı, yüklenici bulundu. Türkiye, bu safhada ilk defa şehir yapan bir müteahhit üretecek. Yatırım bankalarının, kamuoyunun, yatırımcıların ve gayrimenkul satıcılarının bu projeye destek vermesini bekliyorum.

Bu, bizim dünyaya ihraç edebileceğimiz önemli bir şehrimiz olacak. Bu şehir gibi şehirleri dünyada yapabilecek bir yapılanmaya sahip olduğumuzu görmek beni şahsen çok mutlu ediyor. TAV nasıl ki dünyaya havaalanı yükleniciliğini pazarladı ise, bizde dünyaya ‘akıllı, yeşil ve yaşanabilir şehirler nasıl planlanır, nasıl yapılır?’ bu know-how’ı ve projenin başından sonuna kadar yüklenicisini alabilecek bir yapılanmayı ihraç edebiliriz. Bu çok ama çok önemli inovatif bir üründür.

İnşaatla kalkınma olmaz diyenler var. İnşaat bir ihracat ürünüdür, teknoloji ürünüdür, inovasyondur. Olaya böyle bakıldığında akıllı, yeşil ve yaşanabilir şehirlerin, akıllı insanın üretilebilmesi için şart olduğunu anladığımız gün inşaat sektörü daha da gelişecektir.

Ama sanayiye, teknolojiye gitmesi gereken kaynaklarında o alanlarda kullanılması şarttır. Sanayicinin inşaatçı olmasına karşıyım, bunu da burada belirtmekte yarar görüyorum.

Tabii ki daha çok aşılması gereken yollar var. Daha çok; ekonomik, siyasal, dünyadaki krizler nedeniyle projede zorlanabilecek sorunlar. Ama şunu memnuniyetle söylemek mümkün ki, Türkiye ilk defa uluslararası alanlarda yapıldığı gibi bir proje üretti ortaya. İyi niyetle hak sahibine, ülkeye ve bölgeye hizmet düşünüldü. İnsanlar çok çalıştı, akıllı şehir plânlandı ve çok akıllı, yaşayan, yeşil bir şehir oluşuyor.

Türkiye’de iyi şeylerde  oluyor. Bu projedeki artıları kentsel dönüşümün kazanımları olarak ele almakta yarar var.

Tabii ki daha çok aşılması gereken yollar var. Dünyadaki ekonomik ve siyasal krizlerden bu projede etkilenecek,zorlanılacak. Ama şunu memnuniyetle söylemek mümkün ki, Türkiye ilk defa uluslararası alanlarda yapıldığı gibi bir proje üretti ortaya. İyi niyetle hak sahibine, ülkeye ve bölgeye hizmet düşünüldü. İnsanlar çok çalıştı, akıllı şehir plânlandı ve çok akıllı, yaşayan, yeşil bir şehir oluşuyor.

Sevgi, saygı ve selam ile…

Müjdat GÜLER

One thought to “MIPIM 2017 ve Kentsel Dönüşüm”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.