Alaturka Demokrasi , Alaturka Liberalizmde 2015 e girerken neredeyiz !!

Degerli Arkadaslar

Ulkemiz insani her gun degisen gundem, komplolar , parelel devlet iddiasi, cemaatlerin secilmis hukumeti bile zorlayacak kadar devletin icine sizdi iddialari ile akil tutulmasina ugradi..

Yargının , medyanin ve denetimin siyasilere bağımlı olduğu , milletvekilini siyasi parti liderinin sectigi  sistemde  demokrasiden söz açma mümkün değildir.

Bu olsa olsa Alaturka Demokrasi’dir…

Hukuk devleti olamayan ülkeler gelir dağılımındaki dengeyi sağlayamaz, liberalizmin birinci halkası olan ‘serbest bırak’ uygulanır ancak liberalizmi ayakta tutan demokrasinin olmazsa olmaz koşulullarından bağımsız ve ehil denetim-yargının olmadığı yerde ülkenin kaynakları artmaz, dar olan kaynakları da denetim yapamadığınız için kişilere faiz diye ödersiniz… Yolsuzlular gelir dagilimi dengesini bozar ve % 10 luk bir kesim kaynaklarin % 77.8 ine hakim olur..

Bu liberalizmin adı da Alaturka liberalizm olur…

Eş dost hukuku, baskı-sindirme ve satılık bilirkişi raporları ile karar çıkartarak bir anda çetenin aklandığını, şikayetçinin ise madur duruma düştüğünü ülkemizde büyük olaylarda görmek mümkündür. Türkiye bugüne kadar işte bu yüzden banka-ihale-hazine-hayali ihracat soygunlarının hiçbirini çözememiştir. Bu yolsuzlukların ülkeye getirdiği maddi zarar, 100 milyar Dolarları aşmış ancak en önemlisi ülke köşe dönücülüğü, ilkesizliği ve yapanın yakında kar kalırı ilke haline getirmiştir.

Sayıştayın bile hesap alamadığı ülkede bir de beyan esası olmadığı gibi yargı ve denetimde kimin emrinde oldugu kavgalari arasinda , insanlar hiçbir şeye inanmamış ve sonuçta böyle ucube bir durumla karşı karşıya kalınmıştır

Yarı demokrasi, eş-dost liberalizmi, eş-dost hukuku ile AB’ye girmek mümkün olmadığı gibi gelişmiş ülke olmak da mümkün değildir.

İktidar olduğunda mali milatı kaldır, mali aflar çıkar, kayıt dışı ekonomiyi sisteme katarak ülkede kaynak sorununu çözmek için ‘Kayıt dışına bırakalım çalsınlar, bırakalım vergi vermesinler gibi liberal bir yaklaşım içinde olmak liberalizmin dibine atılan en büyük bombadır. Kayıt dışına bağlı kalkınma modeli ile Liberalizm ve Demokrasi yaşatılamaz, bunun adı olsa olsa Alaturkalıktır.

Kayıt dışı ekonomi, eş-dost hukuku, eş-dost liberalizmi iflas etmiştir, hala aynı yolları denemek çözüm değildir. Turkiye bugune kadar yaptiklarinin tamamen tersini yaparak siyasi partisini, yargisini once ehil ve bagimsiz, medyasini bugunku gibi sermayenin, cemaatin, kemalistlerin elinden kurtarip halkin medyasi yaparak cozumlere gidebiliriz..

Bugun Liberalizmin ve Demokrasinin cok uzagindayiz , once insanimizi liberal ve demokrat yaparsak, liberalizmi ve demokrasiyi eve, is yerine, sokaga getirirsek meclise getirmek zor olmayacaktir..

Sevgi, saygı ve selam ile

Müjdat Güler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.